Projekt pn.: „Zielono-niebieskie Kowary”
Beneficjent projektu: Gmina Miejska Kowary
Wartość projektu:
Całkowita wartość projektu wynosi 11 078 678,77 zł. Projekt „Zielono-niebieskie Kowary” korzysta z dofinansowania o wartości 9 394 624,88 zł pochodzącego z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, Obszaru programowego „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”, Rezultatu Programu „ Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście”
Termin realizacji projektu:
16.11.2021-30.04.2024 r.
Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie odporności Kowar na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja przestrzeni miejskiej i społeczności do tych zmian poprzez realizację działań w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury i podnoszenie świadomości ekologicznej.
Działania projektu:
Projekt swoim zakresem obejmie działania adaptacyjne i mitygacyjne na rzecz przestrzeni miejskiej Kowar, które pozwolą na jej lepsze przystosowanie do zmian klimatu. Wśród nich zostaną wykonane prace związane z zieloną i niebieską infrastrukturą ( w tym m. in. remont zbiornika mający na celu zwiększenie jego zdolności retencyjnej wraz z rozwojem bioróżnorodności, wymiana nawierzchni na przepuszczalne, nasadzenia roślinności, zielone ściany i przystanki). Prace inwestycyjne zostaną uzupełnione o działania edukacyjno-informacyjne mające za zadanie wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. W ich ramach planuje się prowadzenie kampanii w mediach i internecie, aktywizację mieszkańców poprzez udział w warsztatach, imprezach, konkursach oraz wzrost poziomu ich wiedzy w zakresie zmian klimatu w efekcie udziału w szkoleniach i konferencjach naukowych. Działania te zostaną skierowane do różnorodnej grupy odbiorców i zostaną dostosowane do ich potrzeb edukacyjnych. Zaplanowane działania infrastrukturalne oraz edukacyjno-informacyjne będą spójne oraz ściśle powiązane lokalizacyjnie i tematycznie w obszarze zmian klimatu.
Projekt będzie realizowany w oparciu o „Plan Adaptacji do zmian klimatu Gminy Miejskiej Kowary do roku 2030”.
Efekty projektu:
Jako efekty projektu wskazuje się ograniczenie zanieczyszczeń, zwiększenie powierzchni terenów zieleni, rozwój zdolności retencyjnych, likwidację „miejskich wysp ciepła”, wzrost świadomości społecznej i zdolności adaptacjach mieszkańców w zakresie zmian klimatu.
Grupa docelowa:
Odbiorcami projektu będzie różnorodna grupa mieszkańców Kowar, dzieci, uczniowie i młodzież, nauczyciele, seniorzy, lokalni działacze ekologiczni, którzy staną się bardziej świadomi i wyedukowani w zakresie ochrony środowiska oraz zyskają lepsze otoczenie do życia.
Partner projektu:
Istotnym elementem działań miękkich jest nawiązanie partnerstwa z podmiotem z Norwegii, które umożliwi wymianę doświadczeń, a w efekcie której powstanie katalog zielono-niebieskich praktyk dla Kowar. Partnerstwo zostało zawiązane z podmiotem z Norwegii-Enfini AS działającą na rzecz wytwarzania energii z OZE