Cel projektu:
Celem jest zwiększenie odporności Kowar na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja przestrzeni miejskiej i społeczności do tych zmian poprzez realizację działań w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury i podnoszenie świadomości ekologicznej.
Diagnoza problemu, który ma być rozwiązany poprzez realizację projektu:
Rozpoznanie problemu wynika z zapisów Planu Adaptacji do zmian klimatu Gminy Miejskiej Kowary. Wskazują one na aktualne niewystarczające dostosowanie infrastruktury do zmian klimatu i ryzyk związanych z ich występowaniem. Brak uodpornienia na zjawiska związane m.in. z wysychaniem wód, czy wzrostem temperatur wynika z zaniżonej jakości zielono-niebieskiej przestrzeni miasta.
Analiza stanu istniejącego i możliwych sposobów rozwiązania problemu:
Odnosząc się do stanu aktualnego wg zapisów Planu Adaptacji do zmian klimatu Gminy Miejskiej Kowary jej obszar jest bardzo eksponowany na wzrost ryzyka klimatycznego. Jako środki służące rozwiązaniu problemu wskazuje się realizację działań z zakresu adaptacji i mitygacji, w tym m.in. wykorzystanie OZE, tworzenie zielonych ścian i przystanków, renaturalizację zbiornika, wymianę nawierzchni na przepuszczalną, nasadzenia roślin, montaż zbiorników na wodę deszczową, stworzenie ogrodów deszczowych. Działania wpłyną na poprawę stopnia dostosowania infrastruktury Kowar do zjawisk klimatycznych i tym samym umożliwią zwiększenie jej możliwości w zakresie m.in. poprawy jakości i wilgotności powietrza czy retencji wód opadowych. Planowana liczba działań adaptacyjno-mitygacyjnych wynosi 52.
Efekty Projektu:
Jako efekty projektu wskazuje się ograniczenie zanieczyszczeń, zwiększenie powierzchni terenów zieleni, rozwój zdolności retencyjnych, likwidację „miejskich wysp ciepła”, wzrost świadomości społecznej i zdolności adaptacjach mieszkańców w zakresie zmian klimatu.
Cel, diagnoza problemu, analiza stanu istniejącego i efekty projektu
Archiwum
10-11-2022Data publikacji, 10-11-2022
Andrzej WeinkeAutor, Andrzej Weinke 44Ilość wyświetleń, 44